Våre hunder  Litt om oss Kenneltreff                                                                               Jakt med dachs Rasestandard Arkiv
 Valper  Kontakt Siste nytt                                                                               Jaktbilder Gjestebok Linker
 


Burde kanskje døpes til "gammelt nytt"? Her er oppdateringene gjennom 2006:

28.12.06:
Vi har fått ny hund i huset. En standardtispe fra Kennel Keski-Maan i Finland.
Nemlig lille Keski-Maan Hareth. Hun ble akseptert i flokken her med en gang, så nå er det full rulle. Hun har egen side her.
Takk til Inari & Kimmo Kuisma!

Olav & Keski-Maan Hareth
 

26.12.06:
Når julefreden senket seg satte løpetiden inn hos både Sniff og Augusta.
Vi skal parre Sniff med SJ(D)CH SVCH SUCH Skävids Nappe, og håper på noen dugelige jaktbikkjer.
Mer info her.


16.12.06:
Ny jaktrapport fra Jørn & Cita (Kokopellis Clatremus); Et rådyr felt etter ca 15. min los, Cita fortsatte å lose på det andre dyret i 30 til 60 min.
Satt inn nytt bilde av Don-Fillip på D-kullets side.

14.12.06:
Lagt inn info om en liten valp tilsalgs, av rasen korthåret kanindachshund. Se mer info her.
Valpens mor, Kokopellis Bambuti deltok på utstilling på Stora Stockhom og fikk 2.CHK med følgende kritikk av dommer J. Verres fra Belgia:
"
3,5 years doesn't like the table! Good head, back a bit round, tail wellset but carried v. low. Enough chest well angulated. Moved well. Could carry ears less backavards"


07.12.06:

Store gratulasjoner til D-kullets far, Lisego Nosa Sthormovoe Preduprezhdenie som i helga var på utstillinger i Litauen og Latvia, og ble utstillingschampion i begge land, og dermed Baltisk UCH.
Han er dermed internasjonal, norsk, svensk, dansk, finsk, estisk, litauisk og latvisk utstillingschampion.

05.12.06:
Clatremus gjorde jobben sin i helga også, nytt rådyrfall i Vågå.
Lagt til en ny link.

02.12.06:
Hyggelige tilbakemeldinger i dag.
Kokopellis Clatremus (Cita) hos Jørn på Vågå har det blitt felt flere dyr for i høst, både hjort og rådyr. Den siste losen var en revelos hvor de avstod fra å skyte.
Kokopellis Caelestia (Thelma) har også hatt flere rådyr på beina, og denne helga ble det felt en bukk.

   

Bildene til venstre er Clatremus, til høyre sees Caelestia. (Trykk på bildene for større versjon)
Lagt til siden "jaktbilder"

01.12.06:
Så er vi i desember. Uten et snøfnugg å oppdrive og tempratur på en 7-8 plussgrader.
Dårlig nytt ang. Diva, som har pådratt seg en proplaps. Hun går nå på kortisonbehandling, det blir ikke noe av den planlagte avlen med henne.
Har lagt til et par nye linker.

12.11.06:
I helgen har jeg vært med Morten Moen på rådyrjakt på Dal. Kokopellis Aiolos presterte en rekke flotte loser, men rådyra ble for smarte denne gangen.

Ellers har vi fått strålende nyheter fra Sverige:
"Nu måste jag få berätta igen om Dojjan. Hon var på utställning idag på
Skaraborgs taxklubb. Och fick sitt första cert 1 Jaklass 1 jkk samt Ck 1 Bästa tik klass
samt blev bim. Hon blev idag Viltspårs champion!!!!!
Kritiken löd följande:
32cm utm typ. Vackert välskuret huvud. Vacker hals och överlinje.
Välkroppad med vacker underlinje. Välställda extremiteter som önskas
aningen grövre. Välvinklad. Välgående med utm rörelser. Aningen kort
kors, ändå väl buren svans. Utm helhet."

Vi gratulerer så mye Ann & Siv!

Lagt til noen nye linker.

 

05.11.06: Vi har fått gode nyheter fra Kokopellis Caelestia i det siste. I forrige uke ble den første reven felt for henne, og denne helga fulgte de opp med det første rådyrfallet. Kjempebra jobba!
  

30.10.06: Den 18.10.06 gikk NSUCH Kokopellis Ares og Kjell fersksporprøve og ble belønnet med 8 poeng.
Vi gratulerer!

11.10.06:
Høst og jakttid. På forsiden sees bilde av jaktmaskot Kokopellis Don-Filip, han er med på rypejakt i Stor-Elvdal. Vi har også fått gode tilbakemeldinger fra Kokopellis Aiolos, hvor det har vært drev på både rev og rådyr.
Ellers er det korthåret kanindachsvalper til salgs hos Kennel Bikarol i Sverige, en viltfarget tispe og en sort/tan hanne er fortsatt til salgs. Se denne siden for mer info.
Lagt inn noen nye linker.

28.09.06:
Kokopellis Dojjan har nå gått enda en sporprøve og fått 1.pr, dermed er alle sporresultater inne for å bli SVCH, hun mangler nå bare en utstillingspremiering! Vi gratulerer Ann og Siv!
Ellers har det kommet valper hos kennel Bikarol, mer info om det siden.

22.09.06:
Lagt ut en ny link til dachshund-forum. Lagt ut ny gjestebok (ekstern), fikk mye spam i den gamle.
Ellers så har vi fått masse rapporter fra Meta på Kennel Bikarols, det ser ut som om parringen mellom
SVCH NSUCH SV-06 NV-06 Kokopellis Bambuti og AMCH CANCH Grandgables Enchanted Bean har båret frukter:

Liten tvil om at kennel Bikarols B-kull snart kommer til verden.

Vi har også fått meget god rapport fra Ann på Kennel Långsjøn: "Hejsan. Ville bara tala om att Dojjan klarat 2 st 1:or i öppen klass spår. på två starter. Jätte stolt över henne.".
Kokopellis Dojjan følger sin mor med gode spor-resultater, vi gratulerer så mye!

18.09.06:
Hedmark Dachshundklubb arrangerte sitt klubbmesterskap i blodspor i går.
NSUCH Kokopellis Ares deltok og gikk til en 2. pr, men det holdt likevel til å bli klubbmester i blodspor i 2006.
Gratulerer til fører Kjell og matmor Kari.

 

24.08.06:   
Sniff & Raymond har vært på fjelltur. Bilder fra turen kan sees her.

13.08.06

Norsk Vinnerutstilling i Oslo i dag.
Dommer var Pia Lundberg.
NSUCH SVCH SV-05 Kokopellis Bambuti deltok;
og hun fikk følgende kritikk: "Tiltalende championtispe
av utmerket type. Vel kjønnspreget med bra prop.
Velskåret hode, kunne ta ut steget bedre bak. I bra kondisjon.
"
Premiering: 1.CHK CK 1.BTK CACIB og BIR,
dermed Norsk Vinner 2006!
Vi gratulerer så mye!

12.08.06
Utstilling i regi av NJFF på Elverum i dag. De nordiske jakt og fiskedager. Dommer var Torbjørn Granheim.
3 "kokopellier" var med.

Kokopellis Caelestia: "Meget god type. Meget godt hode. Skyter opp lendepartiet og får noe fallende kryss. Bra beinstamme og vinkler. Gode bevegelser, men noe understilit. Godt gemytt. Flott fremvist". 1.AK
 


Kokopellis Diva: "God type, godt hode. Sterk karplend under bevegelse. Noe lett benstamme, gode vinkler. Noe understilte galopperende bevegelser. Bra farger og pels. Meget godt gemytt." 2.jk
 

 

 

Kokopellis Bambuti: "Champion av utmerket kvalitet. Velgående med flotte linjer, meget gode bevegesler. Forsvarer sitt championat." 1.CHK CK 1.BTK BIR

 

 

06.08.06:
I dag har det vært utstilling på Båstad skole, og vi har hatt "valpetreff".
Resultater og bilder kan du se på denne siden.

25.07.06:
Så er vi hjemme igjen etter å ha vært på Hedmark Dachshundklubbs sommerleir. En lang uke med masse ulike aktiviteter, og vi traff kjente fra fjern og nær. Sjøl deltok vi kun med Diva på utstillingene, og noen av de uhøytidlige kveldskonkurransene. På sporprøvene var Raymond dommeraspirant og kjentmann. Det ble med noen treningsspor til våre egne hunder, men de løste oppgavene bra på det tørre føret.

Som man ser på bildet er det vakkert langs Glomma, som stryker forbi like utenfor leirområdet. Badetemperaturen var på ca 17 grader.
Sniff var 3. raskest på pølseleteløp, og fikk en gavepremie for innsatsen.
På bildet under ser dere Sniff og Øyvind delta i hundeveddeløp.

Vi hilser også til alle kjente (og ukjente) som lyktes under sommerleiruka. Spesiell hilsen til Kirsten, Kennel Pediculus med solid innsats på hisiden (prøvevinner og prøvenes beste dachser), til Svein og Anne på Kennel Prestemoen med dyktige sporhunder som utløste et par championat, og til den konglige hund, Fiston, hos Lis-Mona på kennel Adeltand, som ble Nordisk Utstillingschampion. Markku, Kennel Dualis med to hunder i BIS'et på den Nordiske Vinnerutstillinga, og endte opp med BIS!
                                             
Kirsten & Pediculus'er            Lis-Mona m. Fiston          Markku m. Seidemanns Canasta

                                    
BIR KDv-søndag. Lukas                           Asbjørn med prøvevinner på sporprøve.      
 

07.07.06:
Rett opp litt her og der. Nye bilder av Dojjan (takk Kjersti). Lagt til noen nye linker.
Her er et bilde av Augusta tatt i dag. Tydeligvis er det noe på gang.

29.06.06:
Det er stille på hundefronten om dagen. Freddy trener litt med Indre Østfold Hundeklubb, ellers er det liten aktivitet, mye fordi vi bygger garasje. Det prosjektet kan de som vil lese artikler om her.
Forøvrig teller vi ned til Hedmark Dachshundklubb sin sommerleir, og ser frem til å møte gamle og nye kjente der.

20.06.06:

Så har D-kullet rukket å bli over ett år gamle. Takk for hyggelige tilbakemeldinger rundt bursdagstider.

Her er Kokopellis Dag Lee Dachs ute i varmen.
Han har også nylig gjennomført et ettersøkskurs i regi av den lokale JFF.


Ulvesporets Augusta er parret med Lisego Nosa Zhen-Sen. Valper ventes på Kennel Ulvesporet utpå sensommeren.
Her er et bilde av Augusta og mamma Dualis Havanna.

27.05.06:
Utstilling i Hølen i regi av Follo Østfold Dachshundklubb i dag. Dommer var Anne Marit Olsen.
Først ut var utstillingsdebutanten(e) Dico (og Michael).
 
Det skortet littegrann på ringtreningen, så dommer valgte å holde igjen CK'n, og ga følgende kritikk:
"En velbygd hann av meget god type. Godt hode. God hals. Velproposjonert kropp. Velvinklet for og bak.
Bra benstamme. Beveger seg med oppskutt lendeparti og understilite bakben. Trenger mer ringtrening."
1.JK 1.JKK HP 1.VK

Så var det klart for tispeklassen hvor Diva var deltager.
 
Hun fikk følgende kritikk:
"Meget god type, kunne hatt mer lengde i snutepartiet. God hals. Kropp med passe lengde. Noe kort brystkasse. Ordinære vinkler. Kunne hatt kraftigere benstamme. Beveger seg noe understilt med karpet lend. Står bra."
1.JK 1.JKK

25.05.06:
I dag har vi fått hyggelig e-post fra Torill & Sheriff. Nytt bilde av ham (Bantam) på B-kull siden.
Dag Lee har vært med på uoffisiell utstilling på "Hundens dag", og kom seg der til 2. runde før han ble "slått ut".
Har også fått vite at Dojjan har fått "godkjent anlagsklass" på blodspor i Sverige. Flotte greier!
Augusta drar til Danmark i morgen, og Sniff er bortreist pga løpetid, så det er stille her i huset, med bare Freddy hjemme.

23.05.06:
Gode nyheter fra Sverige. Kokopellis Dojjan debuterte i utstillingsringen i Hässleholm den 20.05.06 i regi av Nord-Skånska Kennelklubben. Hun fikk 1.JK 1.JKK CK 1.BTK og ble BIR. Dommer var Ivanishcheva Valenti. *
Hun ga følgende kritikk:
"Excellent bitch and size, and excellent topline. Excellent sternum. Excellent coat. Very good expression. Very good proportioned head. Excellent tailset and moves and shows well."
Gratulerer så mye til Ann og Siv!

14.05.06:
Utstilling på Løten i dag. Kokopellis Balin ble trukket, Kokopellis Diva fikk 2. JK og Kokopellis Ares fikk 1.CHK.
Altså ikke den helt store dagen, men vi traff da mange kjentfolk, og det er alltid hyggelig.

Kritikkene:
Diva: God typ. Feminin tik, huvud der nospartiet kunne vært lengre, bett uten anm. Bra hals, mycket spent och velvd rygg, kort kors. Mycket vel markerad forbryst, bra lengd på brystkurv, smal under. Kraftig framskjuten skulder, gode vinkler, rør seg ganske vel. Bra pels, vakker farve, glad og trivelig.

Ares: Championhanne av mycket god typ.Et hovud der man kunne ønske ett bedtre tax-uttryck. Något runda ljusa ögon, bett utan anm, tendens til halsskinn, något kort hals, sterk rygg, rund over korset, velformet brystkurv, ordinære vinkler, rør seg något oengagerat, bundet och understelt bak, bra pels og farve.

07.05.06:
I dag har vi hatt besøk av Kokopellis Dico med familie. Hyggelig kjennsyn med den lille tassen som hadde blitt stor gutt. Nytt bilde av ham på d-kull siden.

06.05.06:
Har lagt inn bilde av Kokopellis Delta her, og på forsiden. Det er alltid hyggelig med tilbakemeldinger fra valpekjøpere. Neste helg drar vi en tur til Løten på Hedmark Dachshundklubb sin utstilling. Der skal "kokopelliene" Ares, Balin og Diva delta, så det blir en spennende dag.
Lagt inn noen nye linker.

Kokopellis Delta.
 

21.04.06:
Lagt inn noen nye linker.

17.04.2006:
Gode nyheter fra Sverige.
"Lilla Stockholm med
domare Delreue Pedro Sanch och föjande kritik.
Typical good proportions, good neck & topline. Correct front. Excellent
movement. Good coat. Chkl 1, Ck, Btkl 1, CACIB och BIR
"
Gratulerer så mye til Meta!
 

11.04.06: Da har skiftet til ny domeneleverandør blitt gjennomført.. men litt vanlig kødd & klunder.

Vi ønsker alle ei riktig God Påske!
 

20.03.06: Sniff var "under kniven" hos veterinær Sylliaas i dag.
Jursvulsten var godartet, og godt var det. Nå har vi en "pasient" som synes synd på seg selv her.

04.03.06: Utstilling i regi av Oslo DHK i dag. Dommer var finske Markku Lampero.
Diva stilte på valpeshow, og ble 1. BTK, Best i Rasen og 4.BIS.
Med på utstillinga var også "Oda", Kokopellis Candela, hun fikk en 2. pr.
Kritikkene:
Diva: "Meget tiltalende helhet i stående. Vakkert hode, fint forbryst, lange overarmer. Fine vinkler bak. Meget bra hårkvalitet".
Candela: "Meget god type, velskåret hode, noe fremskutte skuldre, buklinjen burde vært mer utfylt, sluttende kors. Korte, men balanserte steg. Meget bra hårlag."

23.02.06: I dag har vi vært på Norges Veterinærhøgskole med Sniff. Bakgrunnen for dette var en voksende kul i juret. Veterinærhøgskolen har et pågående jursvulstprosjekt, og trengte flere deltakere. For vår del var svulsten for liten til å bli med i prosjektet. Den vil bli fjernet med det første, og skulle den være ondartet, kan det være at vi likevel kommer med i prosjektet.

21.02.06: Vi er inne i en stille periode, hvor det ikke er noe særlig høyt aktivitetsnivå.
- Smulan har vært på en utstilling i Gnesta, og fikk "bare" 1.CHK.
- Augusta ble årsvinner av Hedmark Dachshundklubb sin 5-årige konkurranse om å vinne "Hoffmann-pokalen".
- Vi har endelig fått sendt ut stamtavlene til D-kullet, det har vært noen tålmodige valpekjøpere. Tilbakemeldingen fra valpekjøperene er gode. Dojjan ser ut til å bli en kanindachs, og spiser ikke mer hun må. En lang tynn ting forteller Siv. Hun og Diva er begge i gang med sin første løpetid.
- Her i Indre Østfold er det nå innført ekstraordinær båndtvang i alle kommuner, grunnet MYE snø.
- Aktivitetsnivået vil nok øke utover forsommeren, vi håper på å få med oss Løten-utstillinga og Sommerleiren til Hedmark Dachshundklubb, samt noen andre utstillinger. Noe sportrening må det vel også bli.

På sidene er det lite nytt. Bare ordnet noen linker.

22.01.06: I dag har tre av valpene fra D-kullet deltatt på valpeshow i regi av Follo-Østfold Brukshundklubb.
Totalt var det påmeldt 121 valper, alle 10 FCI-grupper representert.
Diva ble nr 2 av tispene, mens Delta ble nr 1 og ble Best I Motsatt kjønn.
Best I Rasen ble Don Fillip, han ble også Best i Gruppen! Og etter en laaaang ventetid, endte han uplassert i Best In Show, da var han sliten og lei!.
Likevel, strålende innsats alle sammen, og gratulerer så mye!

Kritikkene:
Diva: Søt tispevalp med utmerket kjønnspreg. Velplasserte ører og flat skalle. Velutviklet kropp for alderen. Kunne ønske noe rettere framben. Velutviklet forbryst, god brystprop, god haleansats. Gode bevegelser fra siden og bak, noe løs fremme. Trivelig temp.

Delta: Feminin med gode kroppslige prop. God hals og rygg. Kunne ønske skulder en anelse bedre tilbakelagt. Velutviklet forbryst og kropp. Ønsker bedre brystkasse og tilliggende albuer. Beveger seg meget bra bak og fra siden, noe løst framme. Trivelig temp.

Don Fillip: Maskulin og velgående. God flat skalle. Korrekt plasserte ører. Konveks neserygg. Velplassert skulder, godt utviklet brystkasse for alderen. God kropp. Meget god pels og farge. Velplassert hale. Kunne ønske bedre tilliggende albuer. Trivelig temp.

Dommer var Inger Brodal Ronander.

15.01.06: I dag har vi hatt besøk av Diva.